Gibraltar – zámořské území Spojeného království, kde si vychutnáte slunce i angličtinu

Gibraltar. Kouzelné místo. Před víc než 50 lety se tu vzali John Lennon a Yoko Ono a britský princ Charles a lady Diana tu kdysi zahájili své líbánky. Minulý týden jsem byla na vzdělávací akci na jihu Španělska a měla příležitost tohle „hnízdečko lásky“ navštívit. Počasí vyšlo báječně. Sluníčko svítilo a blyštilo se na hladině průlivu, který propojuje Středozemní moře a Atlantik. Zkrátka idyla.

S sebou potřebujete pas, protože vstupujete na území Spojeného království. Británie je s Gibraltarem spjata od 18. století a zajišťuje Spojenému království kontrolu nad vstupem do Středozemního moře.

Anglická kultura na vás dýchne hned po vstupu na britskou část Pyrenejského ostrova o celkové rozloze 6,5 km2. Přivítá vás typicky britská červená telefonní budka.

Tohle spojení britské kultury se středozemním klimatem je vskutku nevšední. Kde jinde v Evropě taky najít krásné slunečné písečné pláže, palmy, městečko s nádechem španělské kultury a k tomu domy, restaurace, hospůdky i poštovní schránky v typicky anglickém stylu? Není divu, že tohle místo přivítá ročně až 11 milionů turistů.

Vápencová Gibraltarská skála sama o sobě nabízí úžasnou podívanou plnou zážitků. Nahoru se dostanete buď lanovkou, minibusem, pěšky po vinoucí se cestě, na které potkáte desítky minibusů, nebo můžete na vlastní nebezpečí vystoupat po starobylých 978 schodech.

Náš plán byl lanovkou nahoru a pěšky dolů, ale z časových důvodů jsme nakonec museli zvolit minibus. Mělo to ale své výhody. Řidič minibusu byl výřečný, a tak jsme se cestou dozvěděli spoustu zajímavostí libozvučnou britskou angličtinou. Já jsem rozhodně neprotestovala. 😁

Cestou jsme udělali několik zastávek a navštívili rozlehlou jeskyni St Michal’s Cave. Jde vlastně o síť vápencových jeskyní a chodeb s nádhernými stalaktity. Skála kdysi sloužila jako pevnost, a tak je protkána systémem tunelů. V St Michael’s Cave si připadáte trošku jak v Moravském krasu. V jeskyni se navíc konají koncerty, hrají divadelní představení, a když pár minut počkáte, čeká na vás světelná ozvučená show. Po vápencových stěnách náhle plují pestrobarevné ryby, pak se obří barevné akvárium okolo vás postupně promění z vody v rostoucí skálu, která se chvílemi opticky rozpadá, aby se za burácejícího hřmotu opět spojila v jednolitý celek.

Jednou z největších atrakcí Gibraltaru jsou opice patřící k druhu makak bezocasý – jediná volně žijící kolonie opic v Evropě. Opice se pohybují po skále sem a tam, a tak občas vykouknou, když to zrovna nečekáte. A když nedáváte chvilku pozor, máte najednou makaka na hlavě. 😆 Některé opice jsou hodné, jiné zákeřné, a tak je třeba hlídat si věci. Místní legenda prý říká, že Gibraltar bude britský, dokud zde budou opice žít. A možná i proto má každá opička údajně své jméno a registraci.

O jak strategické místo se jedná, plně pochopíte, když vystoupáte nahoru. Nabídne se vám dechberoucí výhled na Středozemní moře, Atlantik, Gibraltar, Španělsko i Afriku.

Určitě se vrátím…

Peťa, Englishka 🦊

PS: Další fotky najdete na facebookové stránce Englishka.cz Angličtina s Peťou.

Petra Šolcová
je lektorka anglického jazyka a jazykový kouč. Už 20 let pomáhá dospělým ve věku od 20 do 100 let jednou provždy překonat jazykovou bariéru a proměnit jejich životní sny ve skutečnost. Aby mohli cestovat, sledovat filmy v originále, otevřeli si cestu k novým pracovním příležitostem, zkrátka aby měli svět jako na dlani.

Petra je autorka Real English Clubu, největšího českého online klubu pro studenty angličtiny, online kurzu Angličtina na cesty a 3měsíčního intenzivního online kurzu Jazyková výzva.

Petřinými online kurzy efektivního učení angličtiny se zaměřením na porozumění a mluvení už prošlo přes 60.000 účastníků. Více o Petře>>
Komentáře
  1. Anna Šubíková napsal:

    Petro,
    přeji ti hodně podobných zážitků. Děkuji za hezké snímky.

    • Petra Šolcová napsal:

      Děkuji, Aničko, a přeji pestré cestovatelské zážitky tobě i všem příznivcům Englišky. :)

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů