PŘÍBĚH

JMENUJI SE PETRA ŠOLCOVÁ

a jsem Neurolanguage Coach® a zakladatelka projektu Englishka.cz.

Jazykům se věnuji od svých 10 let. Od 15 let intenzivně, nejprve angličtině a němčině, později i dalším jazykům. Ale až později jsem přišla na to, jak se učit jazyky efektivně. Celkem jsem se učila už víc než 10 různých jazyků. Kromě češtiny mluvím plynně anglicky, německy a španělsky a momentálně si zlepšuji svou ruštinu.

Cizím jazykům se profesně věnuji už 20 let a jak už to bývá, k mé profesi mě zavála náhoda. Ještě na škole jsem si myslela, že já ve vzdělávání rozhodně nikdy pracovat nebudu. Ani omylem. Vrhla jsem se na studium překladatelství a tlumočnictví, kam mě to táhlo. Ve druhém ročníku VŠ jsem se ale vdala. Z lásky. Nikoli z nerozumu. (I když… jak se to vezme, že? ;))  A přišly povinnosti.

Bez druhého příjmu bychom nevyžili, takže jsem si začala vydělávat výukou angličtiny a němčiny. Začala jsem při vysoké škole o víkendech učit dospělé. Doma v podkrovním bytě. A každý týden tak překonávala ve starém polorozpadlém autě vzdálenost 250 km tím nejdobrodružnějším česko-polským terénem za svým „milým“. O zážitky z cest nebyla nouze. Nasazování řetězů v horách ve vánici, sněhové jazyky, jízda s upadlým výfukem, přetrhnuté brzdové lanko za jízdy, srážky se zvěří…

Nevěřili byste jak silná je motivace dojet, když na vás na druhé straně kromě natěšeného novomanžela čekají dvě desítky studentů, kteří mají zaplacené lekce. A co teprve, když víte, že bez nich bude k večeři dalších 7 dní jen mrkev s bramborem. V lepším případě lečo.

Ke svému překvapení jsem při práci s dospělými zjistila, že mě výuka jazyků baví. A taky, že na to mám talent. Studenti mě začali vyhledávat. A zůstali mi věrní i poté, co jsem odcestovala na stipendijní studijní pobyt na celý rok do Irska.

Hned první den po dokončení VŠ jsem oběhla všechny úřady a třímala v ruce své první dva živnostenské listy – jeden na tlumočení a překlady a druhý samozřejmě na výuku jazyků.

Po hlavě jsem se pustila do podnikání.

Vznik jazykové školy

Brzy se rozkřiklo, že nějaká slečna učí v malém městečku jazyky nějak jinak… že se tam hodně mluví, že nejsou úkoly, místo toho poslech cédéček a kazet (jo, natáčela jsem pro všechny studenty kazety… takový jsem byla blázen) a z pár desítek studentů byly najednou stovky. A já ve svých 25 letech přemýšlela co dál. A tak vznikla jazyková škola. Přicházeli noví lektoři. Školila jsem je ve výukové metodě, kterou jsem postupně vyvinula. Každý lektor procházel speciálním 30 hodinovým školením, než šel na svou první vyučovací hodinu.

Kvalitních lektorů nebylo dostatek, takže jsem si některé vychovala od píky z řad vlastních studentů. Pak přišly další pobočky a už to jelo. V době rozkvětu škola obsluhovala 1.000 studentů ročně, měla 30 zaměstnanců a já měla takovouhle hlavu, ale zároveň mě to moc bavilo. Především práce s lidmi a skvělými lektory.

Vyhoření

Kromě toho jsem nechtěla vyjít ze cviku v tlumočení a překladech. Takže jsem si z množství překladatelských a tlumočnických zakázek, které k nám přicházely, vybírala ty, které jsem zajišťovala osobně.

Přitom jsem dál studovala… pár dalších univerzitních studií. No, je asi jasné, že to nemohlo dopadnout jinak než, že jsem brzy vyhořela. Což se také stalo. Výhoda je, že nic vás tak neproškolí jako život sám. Učila jsem se ze svých vlastních chyb a je tomu tak dodnes.

Školu jsem před lety po 11 letech působení prodala. Měla jsem spoustu jiných nápadů a chtěla začít dělat něco nového. Jsem kreativec a pocit svázaných křídel a zajetých kolejí mi už nevyhovoval. A také jsem chtěla mít časový prostor pro rodinu.

V mém životě teď figurují dvě stejně stará miminka. Prvním je můj malý syn. Druhým je www.englishka.cz s online kurzy a 1. českým online klubem pro angličtináře, ve kterém pomáhám lidem ve věku 30–70 let překonat jazykovou bariéru a zlepšit se v porozumění a mluvení v angličtině. Aby se nebáli promluvit a už nikdy se v pracovním nebo osobním životě necítili hloupě, protože nerozumí a nedomluví se.

Pravidelně jednou nebo dvakrát do roka také zahajuji Jazykovou výzvu. Jde o online kurz pro ty, kteří chtějí se svými jazykovými dovednostmi pořádně zahýbat – bez dojíždění, z pohodlí domova, způsobem, který si sami vyberou. Tento online kurz jsem si zamilovala, protože už po 2–3 týdnech mi studenti nadšeně sdělují, že začali konečně rozumět mluvenému slovu, ač se jim to v předchozích letech nepodařilo.

Moje vzdělávání

A protože vzdělání není nikdy dost, stala jsem se také Neurolanguage Coachem a pomáhám druhým při individuálních konzultacích objevit jejich vlastní jazykovou cestu a seznamuji je se způsoby učení, které jsou “brain-friendly” (přátelské mozku).

  • Rok jsem se také věnovala intenzivnímu kurzu konferenčního tlumočení pro evropské instituce
  • a rok si rozšiřovala slovní zásobu a povědomí o anglofonním i českém právním systému na Karlově univerzitě v Praze.
  • Absolvovala jsem také pověstnou Business School od Marie Forleo z USA,
  • byla na několika studijních a výzkumných stážích na univerzitách v zahraničí
  • a účastnila se v předešlých 20 letech řady metodických a didaktických kurzů.

Vše při práci. Žádné vzdělání nepovažuji za zbytečné. Vždy mi rozšířilo obzory a bylo přínosem v profesním i osobním životě.

Sama ovládám čtyři cizí jazyky aktivně a dalšími pěti se domluvím na základní úrovni při cestování. Z Englishky mám velkou radost. Je to pro mě splněný sen. Mohu se věnovat rodině a zároveň přitom pomáhat stovkám studentů na dálku z domova, ačkoliv jsem na mateřské.

Cizí jazyky vyučuji v kurzech pro dospělé už 20 let. Za tu dobu jsem pomohla přes 2.500 studentům z 30 zemí zlepšit se nejen v gramatice a slovní zásobě, ale především v komunikaci a porozumění, a tak jsem si jistá, že mám řešení i pro vás!

0
let
0
studentů
0
zemí