Učení slovíček s aplikacemi s SRS (Anki, Memrise a Quizlet)

Vyzkoušeli jste někdy učení slovíček s aplikacemi, které využívají SRS?
Pokud ne, tak dnes je váš den.

Co je SRS?

SRS, neboli spaced repetition system, je algoritmus, který napomáhá ukládání slovíček do dlouhodobé paměti. Aplikace, které využívají SRS vám slovní zásobu předkládají v optimálních intervalech pro to, abyste si slovíčko zapamatovali a už ho – pokud možno nikdy – nezapomněli.

Pokud se do učení s aplikací pustíte, můžete pro začátek začít třeba jen s 3 nebo 5 slovíčky denně. Uvidíte, že uchovat si je v dlouhodobé paměti bude snazší než pomocí tradičních metod.

Zní to lákavě? Pojďme se na tento způsob učení podívat podrobněji.

Výhody učení se slovíček s SRS

  • Stačí pár minut denně.
  • Jde o efektivní způsob pro zapamatování nových slov.
  • Slovíčka si ukládáte do dlouhodobé paměti.
  • Pokud se budete s aplikací učit pravidelně i dál, je málo pravděpodobné, že uložená slovíčka zcela zapomenete.
  • Sami rozhodujete, jaká slovíčka se budete učit – tím, co si do aplikace uložíte nebo nahrajete, i tím, jak se průběžně hodnotíte.
  • Využijete hluché časy! Aplikaci si nosíte v chytrém telefonu stále sebou. Můžete ji zapnout, kdykoli někde čekáte, přesunujete se MHD apod.
  • Každé slovo se učíte se správnou výslovností. Stačí si tuto volbu v aplikaci zapnout a můžete začít opakovat nahlas.
  • Naučíte se velký objem slovní zásoby s minimálním úsilím.
  • I při malém množství nových slov (např. 5–10 denně), se ročně naučíte velké množství slovní zásoby, kterou si budete dlouhodobě pamatovat (1.700–3.500/rok).

5 věcí, na které si dát při učení s SRS pozor

  • Aby bylo učení efektivní, je třeba se s aplikacemi s SRS učit pravidelně. Ideálně každý den.
    Při velké nepravidelnosti v učení budete slovíčka zapomínat a opakování vám pokaždé zabere dlouhou dobu. Pokud sem tam vynecháte, tak to samozřejmě nevadí.
  • Pravidelně opakujte. Algoritmus pro vás bude spolehlivě fungovat tehdy, když si každý den zopakujete ta slovíčka, která vám aplikace v daný den předloží.
  • Pokud se k aplikaci s SRS vracíte po delší pauze, čeká vás opakování slovíček, která jste mezitím zapomněli. Nová slovíčka si proto určitě nepřidávejte.
  • Neučte se velké objemy slov najednou.
    Objem slovíček k opakování se vám bude postupně navyšovat. Kromě těch, která jste se naučili dnes, vás čeká opakování vybraných slovíček z předchozích dní, týdnů nebo měsíců. Proto je lepší to na začátku nepřepálit. 
  • Pokud se vám slovíčka stále kupí a nestíháte si je opakovat, nová na chvilku přidávejte nebo si nastavte, že se budete denně učit menší množství než doposud.

Jaké jsou 3 nejoblíbenější aplikace pro učení slovní zásoby na světě?

1. Anki – Pro efektivní učení

Anki je vůbec nejoblíbenější aplikace s SRS. Má totiž nejpropracovanější algoritmus. Však na něm párek nadšených Poláků začal pracovat už v devadesátých letech. To jen tak nepřekonáte. Pokud si chcete psát svá slovíčka sami, Anki je na to ideální.

Aplikace je zdarma pro všechny typy operačních systémů včetně mobilních zařízení s výjimkou iPhone. Tam si připravte něco přes pět set korun. (Já vím. To zamrzí. Ale co se dá dělat.)

Kompletní videonávod pro instalaci a učení s Anki najdete tady.

Výhody Anki:

  • Aplikace je open-source, to znamená, že kdokoliv pro ni může vytvořit nový plugin. Proto dokáže, na co si vzpomenete.
  • Nejlepší algoritmus pro opakování slovní zásoby. Přizpůsobí se vaší paměti.
  • Možnost učení v programu na PC, v aplikaci AnkiDroid kartičky v mobilu nebo tabletu nebo přímo online v Cloudu.
  • Dobrá synchronizace dat mezi jednotlivými zařízeními.
  • Možnost učení offline bez připojení k internetu.
  • Automatická výslovnost všech vložených slov. (Stačí tuto funkci zapnout na mobilních zařízeních v menu -> Nastavení -> Převod textu na řeč)

Nevýhody Anki:

  • Aplikaci je trošku obtížnější rozběhnout. Jakmile už ale vše nastavíte, funguje skvěle. Když si nainstalujete rozšíření pro výslovnost, systém vám bude vše, co si do Anki uložíte, automaticky vyslovovat.
  • Ne příliš moderní vzhled. Desktopové řešení připomíná aplikace z 90. let.

2. Memrise – Pro gamifikované učení

Další zajímavá aplikace pro studium slovní zásoby je Memrise. Okamžikem nainstalování aplikace se z vás rázem stane zahradník. Každé slovíčko vám totiž roste před očima. z malého výhonku se postupně mění v krásnou květinu, to jak si slovíčko pamatujete lépe a lépe.

Aplikace funguje také na bázi SRS, podobně jako ANKI, a obsahuje řadu připravených balíčků se slovíčky.

Pro angličtináře: https://www.memrise.com/courses/czech/english/
Pro němčináře: https://www.memrise.com/courses/czech/german/

3. Quizlet – Pro nováčky

Pokud si rádi hrajete, vyzkoušejte Quizlet. Sice bohužel nevyužívá SRS jako Anki nebo Memrise, ale zato je hravější. Najdete v něm několik zábavných her, se kterými vám učení slovíček půjde samo.

Počet hotových balíčků se slovíčky, které jsou dostupné i v češtině, vás nejspíš ohromí. Quizlet je u nás oblíben a uživatelé svou slovní zásobu často sdílí s ostatními.

Tip: Pustíte-li si Quizlet na počítači, můžete využít několika her navíc oproti mobilní verzi.

Výhody Quizletu:

  • Snadné intuitivní ovládání. Ideální pokud s aplikacemi pro učení slovíček začínáte.
  • Dobrá synchronizace dat mezi jednotlivými zařízeními.
  • Moderní a líbivý design.
  • Různé způsoby zkoušení a několik her.
  • Automatická výslovnost.
  • Velký výběr již připravených balíčků. Na druhou stranu se v nich ale obtížně hledá to, co potřebujete přímo vy. Ale hlavně pro naši paměť je mnohem lepší, když si vytváříme slovníčky vlastní se slovní zásobou, se kterou se sami v praxi setkáme a potřebujeme si ji zapamatovat.)

Nevýhody Quizletu:

  • Největší nevýhodou je bohužel scházející SRS, tedy algoritmus pro opakování.
  • Opakování slovíček si musíte hlídat a plánovat sami (například označením obtížných slov hvězdičkou a jejich následným opakováním), což je neefektivní.

7 tipů pro efektivní učení

  1. Učte se raději méně slov než více. Opakování v následující dny tak bude kratší. Bude vás to více bavit a učení nebude představovat velkou zátěž.
  2. Pokud některý den vynecháte, další den se neučte nic nového, ale raději opakujte. Jinak se vám budou nezapamatovaná slovíčka hromadit.
  3. Jste-li úplný začátečník, naučte se prvních 150 nejčastějších slov v angličtině (psané i mluvené) jako samostatná izolovaná slovíčka. Ovládnete velmi rychle slova, která tvoří 1/2 všech textů a budete tak moci rychle přejít na učení slov v krátkých frázích.
  4. Zapisujte si slovní zásobu, která zajímá vás a tvořte si vlastní fráze a věty. Čerpat můžete např. z textů, které čtete, z nahrávek, které posloucháte, z konverzace s lektorem nebo přáteli atp.
  5. Vytvářejte si takové věty a fráze, které zaručeně budete potřebovat a využijete je v praxi.
  6. Při tvoření krátkých vět nebo frází, používejte vždy jen jedno nové slovo. Zapamatování tak bude snazší.
  7. Při učení vyslovujte nahlas.

Kterou aplikaci vyzkoušíte jako první?

Pokud jste součástí 1. online klubu pro angličtináře, anglickou slovní zásobu a fráze, které probíráme v klubu najdete v aplikaci Quizlet zde. (Přístup ke slovíčkům schvalujeme ručně podle jména aktivních členů. Proto vaše jméno musí být pro nás rozpoznatelné. Pokud nejste členy Real English klubu, o přístup prosím nežádejte. Rádi vás v klubu ale přivítáme.)

Petra Šolcová
je lektorka anglického jazyka a jazykový kouč. Už 20 let pomáhá dospělým ve věku od 20 do 100 let jednou provždy překonat jazykovou bariéru a proměnit jejich životní sny ve skutečnost. Aby mohli cestovat, sledovat filmy v originále, otevřeli si cestu k novým pracovním příležitostem, zkrátka aby měli svět jako na dlani.

Petra je autorka Real English Clubu, největšího českého online klubu pro studenty angličtiny, online kurzu Angličtina na cesty a 3měsíčního intenzivního online kurzu Jazyková výzva.

Petřinými online kurzy efektivního učení angličtiny se zaměřením na porozumění a mluvení už prošlo přes 33.000 účastníků. Více o Petře>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů