Angličtina do ucha – 5 otázek, které si položit, než se pustíte do poslechu v cizím jazyce

Chcete se zlepšit v porozumění, víte, že by to chtělo pravidelně poslouchat ale tápete v tom jaké nahrávky si vlastně vybrat? Čím začít, aby to mělo ten správný efekt?

V tomto článku vám představím 5 otázek, které si položit, než se pustíte do poslechu cizojazyčných nahrávek.

1. otázka: Co už umím?

Čemu teď aktuálně v cizím jazyce rozumíte, když slyšíte mluvené slovo? Jsou to zatím jen nahrávky z učebnice? Je to rodilý mluvčí, když na vás mluví jednoduše, je to zjednodušená audiokniha nebo už naopak rozumíte seriálům? To vám napoví, jakým směrem se vydat. Pokud se chcete v porozumění rychle posunout, nahrávka, kterou si vyberete by měla být o něco náročnější než to, na co jste běžně zvyklí.

2. otázka: Čeho chci dosáhnout?

Chci rozumět audioknihám, seriálům nebo se chci zlepšit pouze do té míry, abych se domluvila s cizinci?

Podle toho poznáte nejen, na jaký obsah se zaměřit, ale i jaký formát zvolit. Pokud se chci především umět domluvit, je lepší si vybrat takové nahrávky, které obsahují hovorový jazyk a časté dialogy. Formát audioknih je úplně jiný. Obsahují slovní zásobu, která je typická pro psanou formu jazyka a při rozhovoru ji tedy moc nevyužijeme.

3. otázka: Jaká témata mě zajímají?

O čem si nejčastěji čtete, posloucháte a rádi se bavíte? Přesně taková témata vyhledávejte i v cizím jazyce. Vše půjde snáz. Tématu rychleji porozumíte, protože je vám blízké a bude tomu tak i v cizím jazyce. A navíc poslechem strávíte velmi pravděpodobně také mnohem víc času, právě proto, že jde o téma, které vás téma zajímá a chcete se dozvědět víc. Jak se budete zlepšovat, můžete postupně i přibírat témata, která vám jsou známá méně.

4. otázka: Vyhovuje mi formát nahrávky?

Vyhovuji mi délka, tón nahrávky, tempo mluvčího a podkresová hudba?

To jestli je nám sympatický hlas na nahrávce, vyhovuje nám tempo, jakým mluví a doprovodná hudba je nám příjemná pak velmi ovlivní, kolik času s nahrávkou skutečně strávíme.

5. otázka: Rozumím nahrávce z 60 – 70 %?

Pokud rozumím všemu, pak se výrazně neposunu. Pokud nerozumím téměř ničemu, také to není žádoucí. Veškerou mentální energii pak spálím na dešifrování hlavních myšlenek a z nahrávky si toho moc neodnesu.

Pokud máte rádi výzvy, můžete se pustit i do něčeho obtížnějšího, ale většinu lidí příliš obtížná nahrávka od dalšího poslechu odradí.

Nejlepší proto je najít si takové nahrávky, u kterých rozumím hlavním myšlenkám nebo alespoň jejich většině.

Dát si na začátku chvilku práce s hledáním těch správných nahrávek se rozhodně vyplatí. Pokud si vyberete správně, dokážete se výrazně zlepšit i během několika týdnů nebo měsíců.

Takže klidně chvíli zkoušejte, než najdete to pravé, co vám bude vyhovovat.

Už máte můj e-book „Jak na poslech“?

Najdete v něm další tipy jak se zlepšit v porozumění včetně seznamu doporučených nahrávek pro několik jazyků. E-book si můžete stáhnout zdarma zde:

Stáhněte si
zdarma e-book

Dozvíte se co, kdy a kde poslouchat tak, abyste se začali rychle zlepšovat v porozumění cizímu jazyku. 

Petra Šolcová
je lektorka anglického jazyka a jazykový kouč. Už 20 let pomáhá dospělým ve věku od 20 do 100 let jednou provždy překonat jazykovou bariéru a proměnit jejich životní sny ve skutečnost. Aby mohli cestovat, sledovat filmy v originále, otevřeli si cestu k novým pracovním příležitostem, zkrátka aby měli svět jako na dlani.

Petra je autorka Real English Clubu, největšího českého online klubu pro studenty angličtiny, online kurzu Angličtina na cesty a 3měsíčního intenzivního online kurzu Jazyková výzva.

Petřinými online kurzy efektivního učení angličtiny se zaměřením na porozumění a mluvení už prošlo přes 33.000 účastníků. Více o Petře>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů