Zamilujte se do angličtiny

Angličtina a další jazyky by měly být zapsány na seznam návykových látek. Protože, když objevíte ten správný způsob učení, zjistíte, jak návykové cizí jazyky jsou.

Je těžké přestat sledovat váš oblíbený seriál v originále, odložit vaši oblíbenou knížku na poličku nebo si nepovídat s přáteli z druhého konce světa.

Pro mě osobně tahle láska začíná poslechem.

Poslech si nejde nezamilovat

Poslech je způsob učení, který si nejde nezamilovat. Dokáže nás při učení cizího jazyka katapultovat neuvěřitelným způsobem dopředu. A je to nejpraktičtější způsob učení, který znám. Obzvláště v dnešním uspěchané době.

Lze ho velmi snadno kombinovat s mnoha různými činnostmi. Při učení poslechem neztrácíte nikdy čas. Poslouchat angličtinu nebo jiný cizí jazyk můžete po cestě do práce, při vaření, na procházce nebo při jízdě v MHD… Setkala jsem se dokonce i se studenty, kteří při poslechu angličtiny dokázali sledovat televizi nebo četli knihy. (Mezi ty druhé patřím taky.)

Způsobu poslouchání, při kterém se nesoustředíte na obsah, se říká podvědomý nebo také pasivní poslech. O tom, že je prokázáno, že pasivní poslech funguje i v dospělosti, jsem psala v předchozím článku.

Zábavné efektivní učení ale neznamená jen poslech.

Systém bez učebnic

Za dvacet let, kdy jazyky učím, jsem vytvořila celý systém, jak se učit jazyky efektivně a s radostí. Sama jsem chtěla velmi brzy začít rozumět seriálům a filmům a domluvit se, když cestuji. A tak se neučím jazyky tradičně z učebnic, ale využívám jiné efektivnější způsoby. Učím se seriály, YouTube, poslouchám podcasty, využívám moderní programy a chytré aplikace. Ale ráda čtu také knihy a když mám odobí, kdy mám více času, hraju si i s tužkou a papírem.

Studenty s celým systémem seznamuji postupně krůček po krůčku v 1. online klubu pro angličtináře se zaměřením na porozumění a mluvení.

Přiznám se, že online výuka a virtuální svět mi doslova učarovaly.

Kouzlo virtuálního světa

Na setkávání ve virtuálním světě miluji tu bezprostřednost, se kterou se můžeme najednou – během jedné minuty – spojit s komunitou desítek báječných lidí po celé České republice a povídat si živě anglicky o tom, co nás právě zajímá nebo pálí, předávat si jazykové tipy nebo mít radost z toho, co se nám povedlo. Moc mě také baví ta pestrost našich povolání, regionů, odkud pocházíme i věková rozmanitost.

Být součástí komunity, která žije jazyky, je něco, co mě naplňuje nejen po všech stránkách. Nejen té profesní, ale i osobní. Můžu sdílet své nadšení s lidmi, kteří žijí jazyky podobně jako já, i s těmi, kteří tuhle cestu teprve objevují.

A skutečnost, že to vše probíhá u vás doma, bez nutnosti vyrazit ven do chladného počasí, probíjet se davy spěchající lidí nebo řešit dopravní situaci, tomu přidává na zajímavosti. Uděláte si prostě domácí pohodlí, uvaříte kafčo usednete do svého oblíbeného křesla a angličtina začíná. No, koho by to nelákalo?

Zábavné učení

Protože nestačí mít pouze ty správné informace, ale je třeba si vytvořit správné návyky, správně postupovat a změnit svůj celkový pohled na učení jazyků, vytvořila jsem systém, díky kterému mohu být jako lektor se studenty v kontaktu chvilku každý den, pokud si to sami přejí. Prostřednictvím videí, nahrávek, e-mailů, zpráv, živých vysílání…

Být kreativní a tvořit nová zábavná videa a audionahrávky mě moc baví. A myslím, že je to na obsahu i trochu znát. Nedávno mě potěšila studentka, která prohlásila, že lépe už to prostě nejde. Jsem puntičkář, takže vždycky vidím prostor pro zlepšení, ale přesto jsem se jako lektor trošku začervenala a mé „já“ v tu chvíli povyrostlo.

Online a k tomu živě

V čem je pro mě osobně tohle online učení výjimečné je to, že nejde o nějaký mrtvý online kurz, ve kterém doplňujete cvičení a sledujete videa, která autor natočil před pěti nebo deseti lety. Upřímně tenhle typ jazykových kurzů mě nikdy moc nebavil.

Dnešní doba totiž nabízí takové možnosti.

To, co je na 1. online klubu pro angličtináře výjimečné, jsou právě všechny ty živé prvky. Setkáváme se online při konverzacích. Povídáme si nebo chatujeme při živých vysíláních, videokonferencích a webinářích. Vídáme se při individuálním koučinku a povídáme si, jako bychom seděli proti sobě na kafi. Díky průběžnému vedení víte, co se máte učit a čím naopak neplýtvat čas, a zároveň vás dopředu táhne přítomnost ostatních členů…

Kdo z nás nepotřebuje při učení jazyka každou chvilku popostrčit? Mně osobně komunita nadšených lidí při učení jazyků moc pomáhá.

Pojďte se s námi taky zamilovat do angličtiny.

 

Stáhněte si
zdarma e-book

Dozvíte se co, kdy a kde poslouchat tak, abyste se začali rychle zlepšovat v porozumění cizímu jazyku. 

Petra Šolcová
je lektorka anglického jazyka a jazykový kouč. Už 20 let pomáhá dospělým ve věku od 20 do 100 let jednou provždy překonat jazykovou bariéru a proměnit jejich životní sny ve skutečnost. Aby mohli cestovat, sledovat filmy v originále, otevřeli si cestu k novým pracovním příležitostem, zkrátka aby měli svět jako na dlani.

Petra je autorka Real English Clubu, největšího českého online klubu pro studenty angličtiny, online kurzu Angličtina na cesty a 3měsíčního intenzivního online kurzu Jazyková výzva.

Petřinými online kurzy efektivního učení angličtiny se zaměřením na porozumění a mluvení už prošlo přes 33.000 účastníků. Více o Petře>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů