3 metody, které můžete vyzkoušet ve sprše. Spoiler: Týkají se angličtiny.

Nemáte někdy pocit, že váš život je plný náhod? Já tedy rozhodně. Například v posledních několika dnech se v mém okolí vyrojilo hned několik metod pro učení angličtiny, které doporučují učit se angličtinu v koupelně. No, nenapadlo by vás v první chvíli, že se svět asi úplně zbláznil? Když se nadtím ale zamyslíte, vlastně to není úplně tak špatný nápad…

Předpokládám, že se také (alespoň občas) sprchujete nebo trávíte čas ve vaně a že v čase, který strávíte v koupelně, beztak nemáte žádný jiný důležitý program. Proto si pojďme o těchto metodách říct něco víc.

Koneckonců, proč tenhle koupelnový čas k učení angličtiny nevyužít, když se to tak krásně nabízí? Kdo vám dá jen tak 10 nebo 15 minut času denně navíc a ještě k tomu zdarma?

Vybrala jsem pro vás tři metody, které jsou tak jednoduché, že je můžete vyzkoušet hned. Každá na to jde trochu jinak. Tady jsou…

1. Kdo se bojí, může do sprchy

Jste nemluvka, mlčoch čili němá tvář? Tak se prý říká někomu, kdo cizí řečí nemluví, jak jsem se nedávno dozvěděla.

Ať tak či tak, zkrátka, pokud se bojíte mluvit anglicky před druhými, pak je tahle metoda pro vás. Pomůže vám si bez stresu a v bezpečí svého domova trénovat mluvení, ať jste začátečník nebo pokročilý. Začněte si povídat anglicky pro sebe. Nejlépe nahlas.

O čem? Můžete začít tím, že popíšete své okolí. To bývá ale neměnné, proto je mnohem zábavnější popisovat své zážitky z minulosti, popisovat události a historky, které se vám staly, mluvit o svých plánech na dnešek, zítřek nebo příští týden nebo třeba o věcech, které aktuálně prožíváte nebo řešíte.

Každý z nás je taková chodící zásobárna historek. Využijte toho a popisujte, jednoduše nebo sofistikovaně – tak, jak vám to vaše jazykové schopnosti dovolí – cokoliv, co vás napadne.

Tuhle metodu můžete bez problémů využít kdykoliv během dne, když děláte něco rutinního, na co se nemusíte moc soustředit. A pokud samomluvou trpíte už dávno, teď máte výmluvu, proč si povídat pro sebe. Trénujete tím angličtinu.

2. Překládání ve sprše

Tahle metoda je takovou obměnou samomluvy. O co jde? V průběhu sprchování se snažte postupně vymyslet alespoň 10 vět v češtině a jednu podruhé si překládejte do angličtiny.

Na začátku pro vás bude možná těžké přicházet s nápady na další a další věty. Jednoduše trénujte a s praxí se to zlepší.

Překladovou metodou velmi snadno zjistíte, která slovíčka vám schází v aktivním slovníku. Pokud jsou důležitá a víte, že je budete opakovaně potřebovat, snažte si je zapamatovat a co nejdříve si je vyhledejte, zapište… a opakujte. Postupně si tak budete rozšiřovat okruh toho, co jste schopni anglicky vyjádřit.

Výhoda je, že tuhle metodu můžete použít, i když jste s angličtinou na úplném začátku. Záleží jen na vás, jak složité věty si vytvoříte. Jelikož na sebe věty nemusí nijak navazovat, můžete si snadno trénovat třeba konkrétní gramatický jev, fráze nebo okruh slovní zásoby, kterou se učíte.

3. Sprchování se slovíčky

Než půjdete do sprchy najděte si pět slovíček, které si chcete zapamatovat. Můžete si je postupně v průběhu dne sbírat a psát do notýsku nebo ukládat do vaší oblíbené aplikace na poznámky.

Dejte slovíčka do vět, které se vám budou jednoduše pamatovat. Nejlepší je, když obměníte větu, ve které jste slovíčka četli nebo zaslechli. Máte tak jistotu, že věta bude správně. Důležité je, aby pro vás věty měly nějaký emocionální nebo osobitý náboj. Když se budou týkat vás, někoho blízkého nebo tématu, které znáte, mnohem rychleji si je zapamatujete.

Ve sprše si věty různě opakujte a trénujte. Můžete nahlas. Stejně vás nikdo neslyší. Snažte si věty zapamatovat. Na konci sprchování se můžete ještě jednou otestovat, zda si větičky pamatujete.

A tadáá. Nejspíš zjistíte, že máte slovíčka uložena v paměti.

Co zkusíte vy?

Už víte, co vyzkoušíte? Můj favorit je číslo 2. Tuhle metodu testuji na své italštině, se kterou jsem nedávno začala.

Tak a teď když už víte, co budu dělat ve sprše v následujících týdnech já, napište mi do komentářů, co jste si vybrali vy.

P.S. Nesprchujete se? S vanou, líčením atd… to funguje úplně podobně. Tak už žádné výmluvy, že není na učení jazyků čas. Právě jste získali k dobru několik minut denně navíc. 😉


Nechcete už dál při učení angličtiny tápat?

Chcete konečně začít komunikovat plynně anglicky?

Nechte se provést labyrintem informací, neztrácejte dál časpřekonejte jazykovou bariéru jednou provždy. V Real English Clubu, 1. online klubu pro angličtináře. Jde o jediné členství svého druhu, ve kterém se 100 % věnujeme mluvení a porozumění mluvenému slovu – od úplných začátečníků po pokročilé.

Petra Šolcová
je lektorka anglického jazyka a jazykový kouč. Už 20 let pomáhá dospělým ve věku od 20 do 100 let jednou provždy překonat jazykovou bariéru a proměnit jejich životní sny ve skutečnost. Aby mohli cestovat, sledovat filmy v originále, otevřeli si cestu k novým pracovním příležitostem, zkrátka aby měli svět jako na dlani.

Petra je autorka Real English Clubu, největšího českého online klubu pro studenty angličtiny, online kurzu Angličtina na cesty a 3měsíčního intenzivního online kurzu Jazyková výzva.

Petřinými online kurzy efektivního učení angličtiny se zaměřením na porozumění a mluvení už prošlo přes 55.000 účastníků. Více o Petře>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů